Apatit Taşı Faydaları ve Özellikleri

apatit tasi ozellikleri

Apatit taşının özellikleri nelerdir? Apatit taşı ne işe yarar? Apatit taşının yapısı ve diğer tüm özellikleri

 

 

Apatit Taşı

Değerli taş grubunda yer alan Apatit taşı, çok eski medeniyetlere kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Adını ise Yunan Mitolojisindeki “apate” kelimesinden almaktadır. Bu kelime “aldatan” ya da “hile” anlamına gelmektedir. Bu ismi almasının sebebi ise apatit taşının oluşumunda Turmalin, Peridot, Olivin, Topaz ve beril grubu taşlarıyla benzemesindendir. Bu benzerlik yüzünden diğer minerallerle kolaylıkla karıştırılır.

Beril grubu taşların içerisinde berilyum ve alüminyum mineralleri barındıran bir silikat olarak tanımlanabilir.  1960 yılının sonu 1970 yılının başlarında Apollo astronotları tarafından dünyaya getirilen ay taşlarının içerisinde apatit taşı olduğu da tespit edilmiştir.

 

apatit taşı faydaları

 

Apatit Taşının Özellikleri Nelerdir ?

Apatit taşının bileşenleri bakımından fosfat oranın yoğunluk gösterdiği bir doğal taştır. Apatit taşının en önemli özelliği demir bakımından zengin olmasıdır. Yapısındaki flor, klor ve hidroksit seviyelerinin bir araya gelmesi sonucu rengi koyu mavi, koyudan ve açık yeşil, sarı, kırmızı ve kahverengi tonlarına kadar çeşitlilik göstermektedir. Nadiren pembe ve eflatun renginde de görülür. Yeşil renkte olanlarına kuşkonmaz taşı olarak da adlandırılmaktadır. Bu üç mineral genellikle her apatit taşında bulunur ancak bazılarının içeriğinde bu oran %100’dür.

Orta sertliğe sahip bir taştır. Bu sebeple işlenme esnasında dikkatli olunmalıdır. Saydam veya yarı saydam bir görünümü vardır. Apatit taşının görünümünün camsı ve renk değiştiren bir etkiye sahip olması ile bilinir. Yalnızca takı ve süs eşyaları değil, bir diğer kullanım alanı da endüstriyel alanlardır. Apatit taşının çıkarıldığı yerler ise Brezilya, Mısır, Macaristan, Hindistan, Tunus, İsrail, Rusya, Almanya, Avusturya, Portekiz ve ABD’dir. Ülkemizde ise Bitlis yöresinde bulunmaktadır. Volkanik kayalarda bulunur, İçeriğinde çok sayıda mineral bulundurduğu için farklı şekil ve renklerde görülebilir.

Apatit taşı dünyada sık bulunur ancak değerli taş sınıflandırması için olan özellikleri barındırmış halini bulmak zordur. Neon mavi renge sahip olan taşlar Madagaskar’da ve Brezilya’da bulunur. Sarı renkte olanlar Meksika’da çıkarken mor renkli apatit taşlarının büyük bir çoğunluğu Amerika’da bulunmaktadır.

Brezilya, Kanada, Madagaskar, Meksika ve Hindistan dünyanın en büyük taş kaynaklarına sahip bölgelerdir. Büyük formlara sahip nadir olarak görülenler ise Kenya ve Tanzanya’da çıkarılmaktadır.

 

 

Apatit Taşının Faydaları Nelerdir?

Apatit taşının yapısında bulunan zengin mineraller sebebi ile bitkilerin ihtiyaç duyduğu fosfat açısından mükemmel bir kaynaktır. Kullanım alanı sadece takı eşyalarıyla sınırlı değildir, kimya endüstrisi için hayvansal yem takviyeleri, hammadde olarak havai fişek, patlayıcı, böcek ilacı, deterjan ve diş macunu gibi ürünlerde de kullanılmaktadır. Çakralar arasında boğaz çakrasını temsil eder. Mavi ve mor apatit taşını bu bölgeye konulduğu zaman sevgi ve uyum hissi yaratır. Bununla beraber konuşma becerisini de kolaylaştırır. Sarı renkte olan taş ise solar pleksus çakrasını şifalandırır ve durgun enerjileri temizler. Aynı zamanda enerji bedeninde bulunan negatif enerjilerden oluşmuş tıkanıkları temizler ve daha yüksek farkındalığa erişmeye yardımcı olur. Böylece aura arındırılır ve ruhsal anlamda şifalanılmış olur. Apatit taşının faydaları şöyledir 


 

Yaratıcılık gereken yetenekleri destekler, bu sebeple ilham taşı olarak da bilinir.

• Yin ve yang enerjisini dengeler.

• Ruh ve beden arasında enerjiyi akışını temizler, bu sayede duygu, fikir ve inançları kolaylıkla dile getirilir.

• Öz farkındalığı arttırmaya yardımcı olması apatit taşının faydaları arasındadır.

• Kullanan kişinin motivasyonunu arttırır.

• Öfke ve üzüntü gibi duygusal yorgunluğa sebep olan durumların etkilerini kolay atmayı sağlar.

• Bilinçaltına ulaşmak için rüya taşı olarak da kullanılabilir.

• Farklı kristallerle kullanıldığında kristallerin etkisini artırmaktadır.


 

 

Apatit Taşının Fiziksel Faydaları Nelerdir?

Doğal taş grubu arasında yer alan apatit taşı ruhsal etkisi yanında fiziksel faydaları da vardır. Güçlü bir enerji frekansına sahip olan bu taş, şifacı bir etkiye sahiptir. Bu doğal taşın sayısız faydaları vardır. Apatit taşının fiziksel faydaları şöyledir:

 

• Beden dayanıklılığını arttırır.

• Tansiyon yüksekliğini dengelemeye yardımcı olur.

• Baş ağrıları ve baş dönmesi problemlerinde tedavi edici gücü vardır.

• Romatizma ağrılarını hafifletir.

• Açlık hissini giderici etkileri vardır. Kilo vermek isteyen kişilerin üzerinde taşımaları faydalı olur.

• Konsantrasyonu sağlar ve hafızayı dinç tutar.

• Kronik yorgunluğa iyi gelir.


 

Apatit Taşının Doğallığı Nasıl Anlaşılır?

 Doğal taşların bilinen faydaları yaygınlaştıkça bu şifalı kristallere talep her geçen gün artmaktadır. Bununla birlikte sahte taşlarda oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Apatit taşı faydalarını tam olarak gösterebilmesi için gerçek   olduğuna emin olmak gerekir. Bunu anlamak için ise yüksek ısıya duyarlı olan bu taşa fazla ısı uygulandığında renginin değişeceğini bilmek gerekir, herhangi bir değişiklik olmazsa gerçek doğal taş değildir.   Eğer sahte bir taş ise ısı ile boyasının parçalanıp dökülmesi gibi durumlarda yaşanabilir. Bir diğer konu ise camsı şeffaf bir taştır yani gün ışığını geçirme özelliği bulundurması gerekir.

 

 

Apatit Taşı Bakımı Nasıl Yapılır?

 

Apatit taşı yapısı gereği yüksek ısıdan kaçınması bu sebeple muhafaza edilirken yüksek ısı alan bir bölgede tutulmaması gerekmektedir. Direkt olarak gün ışığını alan bir yerde tutulmamalıdır. Bunun için kadife veya ipek keseler tercih edilmelidir. Kesenin içinde birden fazla farklı kristal bulundurulmaması gerekir, her taşın kendine ait özel bir enerjisi vardır bu sebeple ayrı bir alanda tutmakta fayda vardır.

 

 Apatit Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

 

Apatit taşı, değerli taş gruplarında son derece yumuşak bir yapıya sahiptir. Bu nedenle kolye, bileklik, kolye ve küpe formunda kullanılıyorsa temizliği esnasında daha özenli olunmalıdır. Günlük hayatta yoğun  fiziksel aktiveler sırasında çıkartılması gerekmektedir. Bu taşı temizlemek için 5 dakika kadar su ile yıkamak yeterli olacaktır.

Apatit taşı ilk alındığı zaman kullanmadan önce mutlaka enerjisinin temizlenmesi gerekir. Bunun sebebi taşın enerjisinin nötrlenerek kişiye özel olması sağlanmasıdır. Daha önce taşa dokunan kişilerin farkında  olmadan yüklediği enerjiler sebebiyle ilk iş bazı yöntemlerle taşın enerjisinin arındırılması gerekir. Bu yöntemler ise şu şekildedir; toprağa gömülüp bir süre sonra alınabilir veya adaçayı, sandal ağacı kabuğu  yakılarak dumanı ile tütsülenebilir.

Belli bir süre kullanımdan sonra da taşın üzerinde toplanan negatif enerjilerden arındırmak için de temizleme yöntemleri kullanılmalıdır. Böylece apatit taşının şifacı gücü daha etkin olacaktır.

 Apatit Taşı Takılar İçin Tıklayın

 

 

 

Diğer Taşların Özellikleri İçin Tıklayın

 

Bu sitedeki tüm içerikler DMCA ve Telif hakları koruması altındadır. Haftalık olarak tüm ağlarda içerik kopyalama analizi yapılmaktadır. Site içeriğindeki bilgilerin izin verilen haricinde çoğaltılması, kopyalanması veya herhangi bir şekilde kullanılması yasaktır.

 

 

Etiketler: apatit taşı, apatit taşı faydaları, apatit taşı özellikleri
Mayıs 11, 2021
Listeye dön