Ay Taşı Faydaları ve Özellikleri

ay taşı özellikleri

 

Ay taş özellikleri nelerdir? Ay taşı nasıl anlaşılır? Ay taşı nelere iyi gelir? Ay taşının yapısı ve diğer tüm özellikleri..


 

Ay Taşı

Ay taşı olarak bilinen doğal taşın bir diğer adı “toprak ana taşı”dır. Adını ise aydan gelen ışığı yansıttığına inanılması sonucu almıştır. Dünyada kıymetli olarak sınıflandırılan en değerli doğal taşlar arasında ay taşı gelmektedir.

Tarihçesi eski medeniyetlere dayanan bu taşı Romalılar birden çok alanda kullanmışlardır. Yaklaşık 2000 yıllık bir süreç boyunca takı yapıp üzerlerinde taşımışlardır. Roma medeniyetlerinde bu taş için ay ışığının katı formundaki hali olarak nitelendirilmiştir. Roma ve Yunan medeniyetlerinde kültürel ve dini inançların, ritüellerin bir parçası olmuştur. Hatta Sezesyonizm bir diğer adı Art Nouveau hareketlerinde mimari unsurlar için mücevher olarak da kullanılmıştır.

Hint efsanelerine göre ise bu taşın oluşumunu ay ışığına bağlanır. Onlara göre ay tanrıçası Diana’nın görüntüsü bu taş içerisinde yer almaktadır. Bu sebeple sevgi, zenginlik ve bilgelik getirdiğine inanılır. Hindistan’da kutsal bir taş olarak kabul edilir. Yeni evli çiftlerin törende ay taşını birbirlerine hediye etmeleri gibi bir gelenek de vardır.

Orta Doğulu kadınlar ay taşını doğurganlık üzerine etkileri için kullanıldığı bilinmektedir. Bu kıymetli doğal taşlar şifacı gücü ile antik çağlardan günümüze kadar kolye, bilezik ve diğer süs eşyalarında kullanılmaya devam etmiştir.

 

 

ay taşı faydaları

 

 

Doğal Ay Taşının Yapısı Nasıldır?

Ay taşı yapısı sebebi ile yer kabuğunun en verimli mineral içeriğine sahip ortoklaz feldispat grubuna ait bir taştır. Potasyum ve alüminyum silikatın bir araya gelmesiyle oluşur.

Taşın kendi rengi beyaz, gri ya da renksiz transparandır. Ay taşının en kaliteli olan rengi ise mavidir. Rengârenk ışıltılara sahiptir. Birden fazla çeşidi de bulunmaktadır. Beyaz, gökkuşağı, kedigözü, gri, mavi, turuncu gibi renkleri ve buna bağlı olarak faydaları farklılık gösterir. 6-6,5 gibi bir sertlik oranına sahiptir. Bu dereceye sahip bir taş için oldukça hassas bir yapısı bulunmaktadır. Bu nedenle taşı kullanarak takı tasarımlarının yapılma esnasında özel bir hassasiyet gösterilmelidir.

 

 

Doğal Ay Taşı Nerede Bulunur?

 Ay taşı dünyanın birden fazla yerinde bulunan değerli taşlar içerisindedir. Bu yerler arasında Madagaskar, Meksika, Sri Lanka,  Brezilya, Tanzanya, Almanya, ABD, Hindistan gibi farklı ülkeler yer almaktadır. Mavi renkliler genellikle Sri Lanka’da, gökkuşağı renklerine sahip olanlar ise Hindistan’da çıkarılmaktadır.

 

 

Ay Taşının Özellikleri Nelerdir?

Eski medeniyetlerden günümüze kadar değerini koruyarak gelmiş olan ay taşının birden çok şifacı özellikleri bulunmaktadır. Bununla beraber birden fazla ay taşı çeşidi de bulunmaktadır. Bunlar renklerine göre farklı özelliklere sahiptir.
 

 1. Beyaz Ay Taşı: Dolunay enerjisini temsil eder. Duyguları geliştirir, kundalini enerjisini aktive eder ve üçüncü gözü de açar. Duygusal dengeleye gelinmesine yardımcı olur. Ayrıca rüyaları daha net hatırlamaya yardımcı olur.

 1. Gökkuşağı Ay Taşı: Aurayı temizler, enerji alanındaki bu arınma sonucu kullanan kişiye sevinç duygusunu getirir. Olumsuzlukları giderir. Tüm çakraları dengeye getirir. Günlük hayattaki stres gibi olumsuz duygulara karşı topraklanma sağlar.

 1. Mavi Ay Taşı: İletişim konularında yardımcıdır. Zihinsel arınmadan sonra içsel görüş ve farkındalık düzeyini artırır. Yin ve yang enerjilerini de dengelemeye yardımcı olur.

 1. Kedigözü Ay Taşı: Farkındalık durumunu arttırır, meditatif durumlarda odaklanma süresini artırır. Yaşamda karşılaşılan tüm duygusal deneyimlere karşı özgürleşmeyi sağlar.

Genel olarak ise vücudun günlük rutininde ihtiyaç duyduğu olumlu enerjileri ve duygusal dengeleyici bir özellik taşır. Kalp çakrası ve üçüncü göz olarak bilinen alın çakrasına uyumludur. Şifalanmak, iç benliği keşfetmek için gereken enerji akışlarını sağlar. Bu alanda bulunan enerji blokajlarını çözer. Bunun için taşın tenle temas halinde olması daha iyi olur ancak cepte taşınabilir veya ev, ofis gibi ortamlarda bulundurulabilir. İç görü, öz farkındalık sağlayarak kişiyi maneviyata açar bu sebeple “vizyon taşı” olarak da bilinir. Astrolojik açıdan ise Yengeç, Balık ve İkizler burçlarını temsil eder. Ay taşı ay ve su elementleriyle bağlantılıdır. Bu sebeple dişil gücü baskın bir enerji çalıştırmaktadır. Kişinin psişik yeteneklerini uyandırarak ilahi olanla bağlantı kurmasında yardımcı olur.

 • • Bu taşı özellikle kadınlara yönelik kullanımında kendi dişil yönleriyle bağlantı kurmalarını kolaylaştırdığı bilinir.
 • • Dileklerin gerçekleşme gücünü arttırmaktadır.
 • • Telepatik bağlantı ve iletişimi geliştirir.
 • • Düzenli kullanımda kişi daha anlayışlı bir hale gelir.
 • • Sevgi ve şefkat duygularını açığa çıkarır.
 • • Meditasyon esnasında kullanılabilecek harika bir şifa kaynağıdır.
 • • Kullanan kişiyi daha sıcakkanlı ve girişken biri haline getirmesi ay taşının özellikleri arasındadır.

 

Ay Taşının Faydaları Nelerdir?

Ay Taşı, yaydığı olumlu ve sakin enerji ile ruhsal boyutun yanında fiziksel beden içinde birçok faydası bulunmaktadır. Ay taşının faydalarından en iyi şekilde yararlanabilmek için taşın tene temas etmesi gerekir. Fakat temas etmemesi işe yaramadığı anlamına gelmez. Ay taşının diğer faydaları:

 • • Sindirim sistemini iyileştirmeye yardımcıdır.
 • • Hormonsal geçişlerin dengelenmesini sağlar.
 • • Cilt problemlerine karşı iyileştirici gücü vardır.
 • • Hiperaktivite durumlarında sakinleştirmeye yardımcı unsur olarak kullanılabilir.
 • • Beyin fonksiyonlarını etkin bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
 • • Tokluk hissi verir.
 • • Doğurganlığı arttırma etkisi olduğuna inanılır.
 • • Uyku problemlerinin giderilmesinde faydalıdır.
 • • Şok anlarındaki ani duygu değişimlerini sakinleştirmesi Ay taşının faydaları arasındadır.
   

 

 

 

 

Gerçek Ay Taşı Nasıl Anlaşılır?

Ay taşı kullanılarak yapılan takı veya süs eşyalarının gerçek taş kullanılarak yapılıp yapılmadığını anlamak birkaç yöntemle mümkündür. Bir doğal taşın etkisini sunabilmesi için gerçek olması gerekmektedir, bu sebeple bazı yöntemlerle kontrol edilmesi gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu taşın iç ve dış yapısının uyumlu olması gerektiğidir. Bir parça kırıldığı zaman iç ve dış yapısının görünüm renk açısından aynı olması gerekir. Ayrıca sahte olanlarda boya bulunur, bu nedenle ısıya maruz bırakılması durumda boyasının çıktığı görülür. Bu yöntemlerle Ay taşının gerçek olup olmadığını anlayabilirsiniz.

 

Ay Taşı Nasıl temizlenir?

Ay taşı alındığı zaman kullanmadan önce temizlenmesi gerekir. Daha sonra da belli aralıklarla bu temizleme işlemine devam edilmelidir. Çünkü zamanla bu taş üzerinde negatif enerjiler birikmeye başlar, etkisini her daim gösterebilmesi için enerjisini nötrlemek gerekir. Bunun için birkaç temizlik yöntemi bulunmaktadır.

İlk olarak akan suyun altına yıkanarak temizlenebilir. Deniz suyu veya tuzlu suda 10 dakika kadar bekletilmesi enerjisini yenilemesine neden olacaktır. Toprağa gömerek bir gün boyunca bekledikten sonra da negatif enerjilerden arınmış olacaktır. En son yöntem ise adaçayı, sandal ağacı gibi tütsülerin dumanını taşın her yerine gelecek şekilde gezdirerek Ay taşını temizleyebilirsiniz.

 

 

Ay Taşı Bakımı Nasıl Yapılır?

Ay taşı, sertlik olarak 6-6,5 arasında olmasına rağmen oldukça hassas bir taştır. Bu nedenle bakımında daha fazla özen gösterilmesi gerekmektedir. Takı şeklinde kullanılıyorsa gün sonunda mutlaka ayrı bir alanda tutulması gerekir, yapısının hassasiyeti nedeniyle kolaylıkla hasar görebilir. Isıya karşı da duyarlı olan ay taşı, doğal rengini kaybetmemesi için özenle saklanması gerekir. Serin ve karanlık bir ortamda muhafaza edilmesi taşın doğal formunu korumasına neden olur. Bu sebeple özel ipek veya kadife kese içerisinde saklamak gerekmektedir.


 

 

 

 

 

 

Bu sitedeki tüm içerikler DMCA ve Telif hakları koruması altındadır. Haftalık olarak tüm ağlarda içerik kopyalama analizi yapılmaktadır. Site içeriğindeki bilgilerin izin verilen haricinde çoğaltılması, kopyalanması veya herhangi bir şekilde kullanılması yasaktır.

 

 

Etiketler: Ay taşı, ay taşı faydaları, ay taşı özellikleri
Mayıs 12, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR