Buhurdanlık Nedir?

buhardanlık nedir

 

Tarihi binlerce yıl öncesine dayanan aromaterapi, ruhsal ve fiziksel sağlığın iyileştirilmesinde kullanılan alternatif bir yöntemdir. Aromaterapi için mis gibi kokan bitkilerin yaprakları, kabukları ya da meyvelerinin damıtılarak yağları çıkarılır. Elde edilen şifalı ve bitkisel yağlar, çeşitli uygulamalar aracılığıyla terapilerde kullanılır. Aromaterapide genellikle masaj yöntemi tercih edilse de tedavisini evde sürdürmek isteyenler farklı yöntemlere başvurabilir. Bunun için yalnızca birkaç malzeme edinilmesi ve kullanılacak uçucu yağa karar verilmesi gereklidir. Evinizin konforunda aromaterapi yapmak istediğinizde, uçucu yağ ve buhurdanlık satın almanız yeterli olacaktır. Böylece ruhsal veya fiziksel rahatsızlıklarınızı azaltmak için ilgili yöntemi uygulamaya başlayabileceksiniz. Peki, aromaterapi uygulamaları için en önemli malzeme olan buhurdanlık nedir?

 

Buhurdanlık, uçucu yağların havayla temasa geçmesi için kullanılan bir üründür. “Yakılınca güzel kokulu duman çıkaran madde” anlamına gelen buhurdanlık, M.Ö. 4000 yıllarından beri çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Özellikle masaj yoluyla doğanın mucizelerinden faydalanmayı tercih etmeyenler için en avantajlı yöntemdir. Üstelik buhurdanlık, insanların ruh ve beden sağlığına iyi gelen terapilerde kullanılmasının yanında farklı mekan dekorasyonlarında da sıklıkla tercih edilmektedir. Öyle ki, herkesin kendi zevklerine uygun bir buhurdanlık bulması son derece kolaydır.

 

Buhurdanlık Nasıl Kullanılır?

 

Günlük hayatında kendi imkanlarıyla aromaterapi uygulamak isteyenlerin merak ettikleri önemli bir soru vardır: Buhurdanlık nasıl kullanılır? Bu yöntemin uygulanabilmesi için gerekli olan birkaç malzemeyi edinen herkes, buhurdanlık kullanarak aromaterapi yapmaya başlayabilir. İhtiyaç duyulan malzemeler ise sanılanın aksine hiç de zor bulunacak ürünlerden oluşmamaktadır. Kolaylıkla temin edebileceğiniz aromaterapi malzemeleri şunlardır:

  • Buhurdanlık
  • Uçucu Yağ (ihtiyaca uygun)
  • Su
  • Tealight Mum
  • Kibrit veya Çakmak

Buhurdanlıklar modellerine göre iki veya tek parçadan oluşur. Satın aldığınız ürünlerin her birinde uygulama için gerekli bölümler yer alacaktır. Aromaterapiye başlarken ilk olarak, buhurdanlığın su haznesine su ve uçucu yağ konulur. Sonrasında uygun bölümüne tealight mum yerleştirilerek yakılır. Isınan yağlar kısa bir süre içerisinde havayla karışır ve yöntem tamamlanır. İşlem sonrasında buhurdanlıktaki yağ kalıntılarını temizlemeniz önerilir.

 

Buhurdanlık Yağı Ne İşe Yarar?

 

Buhurdanlık ile birlikte kullanılan uçucu yağların her biri farklı tedavilerde kullanılsa da benzer etkilerinin olduğu söylenebilir. Kurtulmak istediği olumsuz durumları tespit edebilen kişiler, buhurdanlık kullanımı konusunu araştırmalarının ardından terapi sırasında ihtiyaçları olacak yağları da edinmelidir. Bu aşamada yağın ne işe yaradığının öğrenilmesi ve kullanım dozuna karar verilmesi önemlidir. Her bir buhurdanlık yağı doğanın farklı mucizelerini bizlere sunsa da genellikle stres azaltma, rahatlama, sakinlik, uyku düzeni, odaklanma, negatif enerjilerden arınma gibi etkileri vardır.

 

Evde Buhurdanlık Nasıl Yapılır?

 

 

Aromaterapinin ve buhurdanlık yağlarının faydalarını öğrenenler, “Evde buhurdanlık nasıl yapılır?” merak etmektedir. İnternet üzerinden bu ürünün evde yapımına dair bilgiler paylaşılıyor da olsa istediğiniz sonuca ulaşacağınızın garantisi verilemez. Çünkü hem yöntemin uygulanması için gerekli bölümlerin yapılması hem de kullanılan hammaddenin seçimi gibi etkenler, evde buhurdanlık yapımını zorlaştırmaktadır. Dolayısıyla hazır bir buhurdanlık satın almanız daha doğru bir tercih olacaktır. Zira kişisel zevklerinize ve bütçenize uygun bir ürün bulmanız hiç de zor değildir. Kısa bir araştırmayla ister aromaterapi yapmak ister de dekoratif olarak kullanmak için ihtiyacınız olan buhurdanlığı bulabileceksiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR