Çakralar ve Özellikleri - Çakra Rehberi

cakra-rehberi

Çakralar ve Özellikleri 

 

Çakra neden tıkanır ve çakra açma nedir? 7 çakra ve özellikleri nelerdir? Çakra taşlarının temizlenme yöntemleri.Çakra Nedir?

 

Çakralar vücudumuzun enerji merkezleridir. Sanskritçe bir kelime olan çakra, disk anlamına gelir ve kök kelimesinden türetilmiştir. Çakraların en iyi şekilde çalışabilmesi için açık ve dengeli kalmaları gerekmektedir. Eğer çakralarınız tıkanırsa, tıkanan çakranızla alakalı duygusal veya fiziksel durumlarla karşılaşabilirsiniz. Vücudumuzda kök çakra, sakral çakra, solar plexus çakrası, kalp çakrası, boğaz çakrası, alın çakrası ve taç çakra olmak üzere 7 farklı çakra bulunmaktadır. Her bir çakranın kendi sembolü, rengi ve anlamı vardır. Bu çakralar birbirleri ile uyum içinde çalışarak bedensel, zihinsel ve ruhsal açıdan bizi dengede tutar.


 Çakra Neden Tıkanır ve Çakra Açma Nedir?

 

Çakralar tıkandığında günlük hayatımızda sayısız soruna sebep olabilirler. Bir dağın üzerinde normal seyrinde akan bir nehir hayal edin. Normal akışında devam edip en sonunda denize karışacaktır. Fakat bu nehrin bir fırtına sonucu büyük bir kaya tarafından engellendiğini düşünün. Bu örnek, vücudumuzdaki çakra enerjisinin akışını anlatmak için iyi bir örnektir. Günlük hayatımızda da çakraların tıkanma sebebi iş stresi, ekonomik sıkıntılar, kilo problemleri, düşük özgüven, hastalıklar, kalp kırıklıkları, terkedilme veya reddedilme, korku, anksiyete, yok sayılmak ve öfke problemleri olabiliyor. Çakranın kapandığını ilgili çakranın etkilediği duygusal veya fiziksel problemlerden anlayabiliriz. 

Çakra açma farklı yollarla yapılır ve bunları yapmak oldukça kolaydır. Öncelikle yapmanız gereken hangi ana çakra noktanızın tıkanmış olduğunu tespit etmektir. Yazımızın devamında her bir çakranın özellikleri, neden tıkanmış olabileceği ve nasıl açılabileceğini anlatan bir rehber bulacaksınız. 


 

7 Çakra ve Özellikleri

 

Bedenimizde 7 adet ana çakra enerji merkezi bulunur. Enerjinin serbest bir şekilde vücudumuza yayılması ve dengenin sağlanabilmesi için bu 7 çakranın açık olması gerekmektedir. Çakra noktaları, omurgamızın altından başlayıp başımızın tepesinde biten düz bir çizgi oluşturur. Çakralar ve özellikleri hakkında detaylı bilgiyi yazımızın devamında bulabiliirsiniz. 

Çakra Taşlarımızı İncelemek İçin Tıklayın


 


Kök Çakra (Muladhara)

 

Kök çakra bize yaşam için bir temel ve destek sağlar. Topraklanmış hissetmenize ve zorluklara dayanmanıza yardımcı olur. Kök çakramız açık olduğunda kendimizi zorluklara karşı güçlü ve hayata karşı güvende hissederiz. Kök çakramız yani Muladhara tıkalı olduğunda ise dengesiz bir zeminde duruyormuşuz gibi tehdit altında hissederiz.
 

 

Renk: Kırmızı ve siyah

 

Kök Çakra Neyi İfade Eder: Maddi bağımsızlık, para ve beslenme gibi hayatta kalma güdüleri

 

Kök Çakra Doğal Taşı: Hematit, Kırmızı Jasper, Dumanlı Kuvars, Oniks, Turmalin, Karnelyan

 

Bedenimizdeki Konumu: Omurganızın tabanında bulunur.

 

Kök Çakra Neden Tıkanır: Genellikle güvensiz hissettiğimiz durumlarda ya da korku, kaygı ve yoksunluk durumlarında tıkanır.

 

Kök Çakra Nasıl Açılır: Rahatsız edilmeyeceğiniz sessiz bir ortamda oturun ve alt bölgenizde parlayan kırmızı bir enerji topu hayal edin. Ardından, enerjinin saat yönünde düzgün bir şekilde döndüğünü hayal edin ve olumlama cümlenizi 10 dakika boyunca içinizden belirli aralıklarla söyleyerek tekrar edin. Bunu yaparken ilgili çakra taşınızı elinizde tutun. 

 

Olumlama Cümlesi: “Güvende ve dengedeyim.”

 

 Sakral Çakra (Swadhisthana) 

 

Benliğimizi yansıtan Sakral çakra, kendi duygularımız ve başkaları ile olan ilişkilerimizi nasıl yönetmemiz konusunda bize yardımcı olur. Sakral çakra, hayatın tadını çıkarmamıza yardımcı olur. Aynı zamanda yaratıcılığı ve cinsel enerjiyi yönetir. Sakral çakramız dengelendiğinde, hayattaki tüm güzel şeylerden zevk almaya başlarız.Renk:
Turuncu, Kahverengi

 

Sakral Çakra Neyi İfade Eder: Bolluk, esenlik, zevk ve cinsellik

 

Sakral Çakra Doğal Taşı: Kaplan Gözü, Sitrin, Karnelyan, Güneş taşı

 

Bedenimizdeki Konumu: Karnımızın yaklaşık 5 cm altında bulunur.

 

Sakral Çakra Neden Tıkanır: Yaratıcılık ve cinsel boşluktan kaynaklanan iç ve dış rahatsızlıklardan kaynaklanabilir.

 

Sakral Çakra Nasıl Açılır: Sessiz ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir yerde oturun ve karnımızın altında parlayan turuncu bir enerji topu hayal edin. Bu enerjinin saat yönüne doğru döndüğünü hayal ederek aşağıdaki olumlama cümlesini sessizce tekrar edin. Bu işlemi her hafta bir kez 10 dakika uygulayın. Bunu yaparken ilgili çakra taşını elinizde tutabilirsiniz. Bu işlemi “Baddha Konasana” pozunda yapabilirsiniz.


Olumlama Cümlesi: “Hayatın zevklerinin tadını çıkarıyorum.”


 

 

 

Solar Plexus Çakrası (Manipura)

 

Üçüncü çakra yani Solar Plexus çakrası, kendinize güvenme ve yaşamınızı kontrol etme yeteneğinizle alakalıdır. En son midenizde kelebeklerin uçuştuğu anı hatırlayın: işte bu Manipura çakrası. Solar plexus çakrası tıkalı olduğunda utangaçlık, kendinizden şüphe etme ve kendinize güvenmeme gibi sorunlar yaşarsınız. Solar Plexus çakrası açık olanlar gerçek benliklerini daha kolay ifade ederler ve özgüveni yüksektirler.

 

 

Renk: Sarı, Beyaz


Solar Plexus Neyi İfade Eder: Öz değer, öz saygı, öz güven


Solar Plexus Doğal Taşı: Sitrin, Ay taşı, Pirit


Bedenimizdeki Konumu: Mide bölgesinde bulunur.


Solar Plexus Çakrası Neden Tıkanır: Sinirli, zayıf iradeli ve güvensiz hissetmek. Özgüven, güven ve kişisel güçten yoksun kalmak. Bu nedenle mide sıkışması ve mide bulantısı hissedebilirsiniz.


Solar Plexus Çakrası Nasıl Açılır: Rahatsız edilmeyeceğiniz sessiz bir ortamda oturarak midenizde parlayan sarı bir enerji topu hayal edin. Bu enerjiyi topunu daha parlak ve geniş hale getirmeye konsantre olun. Bu enerji topu büyürken saat yönünde döndüğünü hayal edin. 5 Dakika boyunca bu işlemi tekrar ettikten sonra, enerjinin vücudunuza dağıldığını hayal edin ve derin nefes alarak gözlerinizi açın. Bu işlemi yaparken elinizde Sitrin taşını tutun ve size enerji verdiğini hissedin. Aynı düşünceleri aşağıdaki “tekne duruşu, Navasana’yı” yaparak tekrar edebilirsiniz.

 

Olumlama Cümlesi: “Güçlüyüm ve değerimi biliyorum.”

 


 

 

Kalp Çakrası (Anahata)

 

Anahata yani kalp çakrası, alt çakralar ve üst çakralar arasındaki köprüdür. Adından da anlaşıldığı gibi, bu çakra başkalarından ve kendimizden sevgi verme ve alma yeteneğimizi etkiler. Kalp çakrası tıkalı olan biri, hayatındaki insanlara tam olarak açılmakta güçlük çekecektir. Eğer kalp çakramız açıksa ve dengedeyse derin şefkat ve empati özelliklerine sahip olabileceğimiz gibi kendimiz ve başkaları için kolayca sevgi hissederiz.
 


Renk: Yeşil, Pembe


Kalp Çakrası Neyi İfade Eder: Sevgi, neşe ve iç huzur


Kalp Çakrası Doğal Taşı: Pembe kuvars, aventurin, amazonit, yeşil akik, rodokrozit, rodonit.


Bedenimizdeki Konumu: Göğüste, kalp boşluğunun içinde ve çevresinde

 

Kalp Çakrası Neden Tıkanır: İncinme, keder, kalp kırıklığı, yalnızlık, kopukluk, sefkat eksikliği gibi sebeplerle tıkanabilir.

 

Kalp Çakrası Nasıl Açılır: Sessiz bir ortamda oturarak kalp boşluğunuzda parıldayan yeşil bir enerji topu hayal edin. Bu enerjinin saat yönünde döndüğünü ve bütün vücudunuza yayıldığını hayal edin. Aşağıdaki onaylama cümlesini sessizce 10 dakika boyunca tekrar edin. Bunu yaparken Pembe kuvars taşını elinizde tutun. Ayrıca bu ortamda tütsü yakabilirsiniz. Eğer yapabiliyorsanız aşağıdaki “Ustrasana” pozunda aynı işlemi 1 dakika boyunca yapabilirsiniz.
 

Olumlama Cümlesi: “Seviyorum ve seviliyorum”

 

 


 

Boğaz Çakrası (Vishuddha)

 

Vishuddha veya boğaz çakrası, kalp çakrasına ses verir ve kişisel gücümüzü iletme yeteneğimizi kontrol eder. Dengeli olduğunda kendimizi gerçek ve net bir şekilde ifade etmemizi sağlar. Boğaz çakra sizin ifade etme gücünüzdür. Kişisel tercihlerinize, inançlarınıza ve değerlerinize ses verir. Boğaz çakrası tıkanmış biri gerçekte nasıl hissettiğini söyleyecek kelimeleri bulmakta güçlük çekiyormuş gibi hissedecektir.
 


Renk: Açık Mavi, Turkuaz


Boğaz Çakrası Neyi İfade Eder: İletişim, kendini ifade etme ve gerçek


Boğaz Çakrası Doğal Taşı: Turkuaz taşı, Akuamarin, Amazonit


Bedenimizdeki Konumu:
Boğazımızda bulunur

 

Boğaz Çakrası Neden Tıkanır: Yalan söylemek, kendini ifade etme korkusu, Kendini ifade edememiş olmanın üzüntüsü ve utangaçlık

 

Boğaz Çakrası Nasıl Açılır: Sessiz bir ortamda oturun ve boğaz bölgenizde gökyüzü mavisi renginde bir enerji topu hayal edin. Bu enerji topunun yavaş yavaş büyüyerek saat yönünde döndüğünü hayal edin. Yavaş yavaş burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan verin ve bu işlemin bu mavi enerji topunun nefes ile dışarı taştığını hayal edin. Bunu yaparken elinizde Turkuaz veya akuamarin taşı bulundurun. Ortamda bulunduracağınız bir tütsü sizi ferahlatacaktır. 10 dakika boyunca bu işlem tekrar edilmeli ve aşağıdaki olumlama cümlesi söylenmeli. 


Olumlama Cümlesi: “Gerçeği söylüyorum ve kendimi açıkça ifade ediyorum.”

 

 


 

Alın Çakrası veya Üçüncü Göz (Ajna)

 

Alın çakrası veya Ajna, sezgisel yeteneğimizi kontrol eder. Bunu ruhunuzun gözü olarak düşünün. Alın çakrası açık olan birinin vizyonlar görmesi ya da sezgisel güçleri olması nadir bir durum değildir. Ajna, bilgeliğin ötesinde demektir. Bunun nedeni, bu mistik enerji gücünün sizi genişletilmiş bilinç hallerine ulaştırmasıdır. Dışsal algı, sezgi ve psişik yeteneklerin hepsi üçüncü gözden doğar. Alın çakranız dengelendiğinde fiziksel ve ruhsal dünya ile eşit şekilde uyum içinde hissedeceksiniz. Ayrıca hem egonuzla hem de ruhunuzla bağlantı kurabileceksiniz.Renk: Koyu Mavi, Mor


Alın Çakrası Neyi İfade Eder: Sezgi, hayal gücü ve bilgelik


Alın Çakrası Doğal Taşı: Lapis Lazuli, Sodalit, Ametist


Bedenimizdeki Konumu: Kaşların arasında, beynimizin epifiz bezine kadar uzanır.

 

Alın Çakrası Neden Tıkanır: İnatçılık, dar görüşlülük, içsel sezgilerin eksikliği

 

Alın Çakrası Nasıl Açılır: Sessiz bir ortamda oturularak alın bölgesinde koyu mavi bir enerji topu hayal edin. Bu topun saat yönünde döndüğünü düşünün. Bu topun alın bölgenizden çıkmayacak şekilde genişlediğini düşünün. Aşağıdaki olumlamayı tekrar ederken Lapis Lazuli ya da Sodalit taşını elinizde tutun. “Balasana” duruşunu 1 dakika boyunca yapmayı deneyin”


Olumlama Cümlesi: “Kim olduğumu biliyorum ve sezgime güveniyorum.”

 

 


 

Taç Çakra (Sahasrara)

 

Sahasrara, sizi evrene bağlayan saf bilinçten başka bir şey değildir. Bu sonsuz evren aynı zamanda “Om” olarak da bilinir. Taç çakra söz konusu olduğunda hepimizin ortak bir noktası vardır. Her insan, hayvan, bitki, eko sistem, gezegen ve yıldız aynı yaşam gücü enerjisine sahiptir.

Dengeli bir taç çakraya ulaşmak, herhangi bir ruhsal uygulamanın amacıdır. Bunu yapmak oldukça zordur. Bir kez dengelemeyi başardığınızda “Nirvana” denilen aydınlanmaya kavuşmuş olursunuz. Başka bir deyişle, gerçekte kim olduğunuzun sırrını keşfedersiniz.
 


Renk: Menekşe Rengi, Beyaz


Taç Çakrası Neyi İfade Eder: İç ve dış güzellik, manevi bağlantı


Taç Çakrası Doğal Taşı: Ametist, Kristal kuvars, Necef


Bedenimizdeki Konumu: Başımızın en tepesinde bulunur.

 

Taç Çakrası Neden Tıkanır: Diğer 6 çakradan herhangi birinin tıkanması durumunda taç çakra tıkanır ve bu çakrayı dengede tutmak için diğer çakraların hepsinin açık olması gerekmektedir.


Taç Çakra Nasıl Açılır: Rahatsız edilmeyeceğiniz bir ortamda oturarak başınızın tepesinde mor veya beyaz bir enerji topu hayal edin. Bu enerji topunun saat yönünde döndüğünü düşünün ve aşağıdaki olumlama cümlesini tekrar edin. Bu cümleyi tekrar ederken bu ışık topunun gökyüzüne doğru aktığını hayal edin. Ametist, kristal kuvars, necef gibi bu çakrayı uyaran bir taşı elinizde tutun. 10 dakika boyunca bu işlemi tekrar edin.


Olumlama Cümlesi:
“Evrendeki tüm yaşamla bağlantılıyım”


 

 

 

Çakra Taşları Nasıl Temizlenir ve Nasıl Saklanır?

 

Çakra taşlarınızı satın aldıktan sonra mutlaka 24 saat boyunca toprakta bekletiniz. Bu taşlara sizden başka kimsenin temasa etmemesi gerekir. Çakra taşlarınızı yanınızda 1 hafta boyunca taşıdıktan sonra her birini toprağa gömerek temizleyebilirsiniz. Bunun yanında çakra taşlarının yanında bulunduracağınız bir selenit taşı, çakra taşlarınızın enerjisini temizleyecektir. Çakra açma seansı yapmadan önce, bu taşlarınızı tütsü dumanından geçirmek enerjilerini tazelemesine yol açacaktır. Ritüel bittikten sonra tekrar topraklamanız gerekmektedir. Akan su altında 1 dakika boyunca yıkamakta çakra taşı temizliğinde uygulanan bir yöntemdir. Bu taşları bir kesenin içinde saklayabilirsiniz.

 

 

Tüm Çakra Taşları İle Meditasyon

 

Tüm çakra taşlarınızı aynı anda kullanarak bir seans yapmak istiyorsanız sırt üstü yatar pozisyonda ilgili taşları çakra merkezlerine, tene temas edecek şekilde  görseldeki gibi yerleştirin. Taşların dizlim sırası Kök Çakradan başlayarak Tepe Çakraya doğru ilerleyecek şekilde olmalıdır.

 

Taşları yerleştirdikten sonra öncelikle zihninizi boşaltmanız ve dünyevi dertlerinizden uzaklaşmanız gerekir. Bunu sağlayabilmek ve taşların enerjisini hissedebilmek için çakralara ve taşlara odaklanın. Kök Çakradan başlayarak taşın sıcaklağının ve enerjisinin çakranıza yayıldığını hayal edin. Önceki anlatımlarda olduğu gibi taşın enerjisini çakranın renginde saat yönünde dönen bir enerji topu olarak hayal edebilirsiniz. Taşa ve yaydığı enerjiye odaklanarak 7 çakra için de aynı işlemi uygulayın. Başlangıçta zihninizi boşaltmak kolay olmayabilir. Taşları düşünürken çakrayla ilgili niyetinizi düşünebilirsiniz. Örneğin Kalp Çakra üzerinde çalışırken sevginin vücudunuza taş ile birlikte girip yayıldığına odaklanın. Odaklanmanız zamanla yoğunlaşacak ve daha iyi sonuç alacaksınız.

 

Çalışma yaklaşık olarak 10-20 dakika arası sürmelidir. Çalışmanız bittikten sonra başlangıcın aksine Tepe Çakradan başlayarak taşları vücudunuzdan kaldırın ve taşlarınızın enerji temizliğini yapın.

 

 

 

 

İslamiyette Çakra Açma ve Çakra Taşları

 

Çakralar genellikle Hint kültürü ile ilişkilendirilir. Bunun en büyük sebebi Hint kültürünün ve dininin en büyük dayanak noktalarından birinin Çakralar olmasıdır. Fakat Kuran-ı Kerim’de de çakralardan bahsedilmiştir. Bir çok Ayet’te bahsedilmiş olmasına karşın, genel olarak anlatılan Ayet, Muminum Suresi, 17. Ayet’tir.

Mu’minum (17)

“Yemin olsun, biz sizin üstünüzde yedi yol yarattık! Ve biz yaratılıştan/yaratılmışlardan gafil de değiliz.”

Burada insan bedenindeki yedi çakradan ve kök çakramızdan, taç çakramıza kadar uzanan yoldan bahsedilmektedir

 

 

Bu sitedeki tüm içerikler DMCA ve Telif hakları koruması altındadır. Haftalık olarak tüm ağlarda içerik kopyalama analizi yapılmaktadır. Site içeriğindeki bilgilerin izin verilen haricinde çoğaltılması, kopyalanması veya herhangi bir şekilde kullanılması yasaktır.

 

 

Etiketler: çakra, çakra nedir, çakra açma, çakra taşı, 7'li çakra seti
Nisan 16, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR