Palo Santo Nedir?

palo santo nedir

 

Kelime anlamı “Azizlerin Odunu” veya “Kutsal Odun” olan Palo Santo, uzun yıllardan beri Güney Amerika yerlileri başta olmak üzere, dünyanın büyük çoğunluğu tarafından kullanılmaktadır. Geçmişte özellikle şamanlar tarafından yapılan özel ritüellerin vazgeçilmez bir parçası olan bu ürün, pek çok şifalı özelliğe sahiptir. Son dönemlerde popülerliği gittikçe artmakta ve adından sıklıkla söz ettirmektedir. Peki Palo Santo nedir?

Palo Santo gövdesi, reçinesi ve yağı başta olmak üzere birçok farklı amaçla kullanılan bir botanik üründür. Güney Amerika’ya özgü bir ağaçtır ve oranın yerlileri tarafından kutsal sayılmasıyla ünlüdür. Kötü ruhları kovduğuna ve kötü enerjiyi uzaklaştırdığına inanılır. Sıklıkla tütsü olarak da kullanılır. Parçalarının tümü elle koparılarak şekillendirilir, bu nedenle satın aldığınız parçaların farklı boy ve kalınlıkta olması oldukça doğaldır.

 

Palo Santo Ağacı Özellikleri Nelerdir?

 

Palo Santo çam, nane ve limonu andıran hoş kokusuyla bilinmektedir. Geniş yaprakları ve sık dalları olan, uygun koşullarda yetiştirildiği takdirde boyu 18 metreye kadar ulaşabilen bir ağaçtır. Yetiştirildiği alan oldukça sınırlı olduğundan nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır ve devlet tarafından koruma altına alınmıştır. Palo Santo ağacı kesmek yasaktır ve ağaç dalları kendiliğinden dökülmediği müddetçe herhangi bir faydasının olmadığına inanılır.

 

Dökülen ağaç dallarının büyük çoğunluğu tütsü yapımında kullanılır. Tütsüler kibrit veya çakmak yardımıyla yakılarak kullanılan, hoş kokular yayarak negatif etkileri yok ettiğine inanılan çeşitli maddelerdir. Tütsülerin büyük çoğunluğu odunsu bitkilerden ve endemik ağaçlardan elde edilmektedir.

 

Palo Santo ağacı tütsüsü yakılırken yan tutulmamalıdır. Yaklaşık 45 derecelik bir açıyla tutularak 30 saniye kadar yakılmalı ve alev oluştuktan sonra üfleyerek söndürülmelidir. Birkaç dakika süreyle tütecek olan tütsüden yükselen duman, istenilen ortamda gezdirilerek yayılmasına izin verilmelidir. Tütsünün dumanı direkt olarak solunmamalı, çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzakta tutulmalıdır.

 

Palo Santo Ne İşe Yarar?

 

Elde edilmesi için uzun ve zorlu süreçlerden geçmesi gereken Palo Santo tütsü verimli alternatif tıp materyalleri arasında sayılmaktadır. Kolay ve çeşitli kullanım özellikleriyle birçok insan için günlük hayatın önemli bir parçası halini almıştır. Peki Palo Santo ne işe yarar?

 

Palo Santo güçlü bir manevi temizlik aracıdır. Vücudun gevşemesinde oldukça etkili olduğundan meditasyon ve yoga seanslarında sıklıkla kullanılır. Konsantrasyonun artması istenen durumlarda büyük yarar sağlar. Yorgun, depresif, dalgın ve bitkin ruh hallerinden sıyrılmak isteyenler için etkili bir araçtır. Cilt temizleyici olarak dahi kullanılabilmektedir.

 

 

Palo Santo Ağacı Tütsüsü Faydaları

 

Geleneksel ve etkili bir şifa kaynağı olan Palo Santo ağacı tütsüsü günümüzde halen aktif biçimde kullanılmaktadır. Oldukça pratik, insan sağlığı için güvenli ve arındırıcı olan Palo Santo tütsü faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Yakıldığı ortamın havasını yeniler ve kötü kokuları yok eder.
  • Odaklanmayı kolaylaştırıcı bir etkisi vardır.
  • Bitki çayı olarak kullanıldığında bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur.
  • Eşsiz kokusuyla kötü enerjileri ve olumsuz düşünceleri giderir.
  • Böcek kovucu özelliği sayesinde, böcek ilacının sağlığa zararlı etkilerine maruz kalmadan böcekleri uzak tutmayı sağlar.
  • Bedeni sakinleştirir ve zihni arındırma gücüne sahiptir.
  • Vücuttaki iltihabı kurutmaya yardımcı olur ve detoks etkisi sağlar.
  • Astım, soğuk algınlığı, stres, grip ve baş ağrısı gibi rahatsızlıkların semptomlarını gidermede etkili bir şifa kaynağıdır.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR