Ritüel Ne Demek? Nasıl Yapılır?

ritüel nedir, nasıl yapılır

 

Son zamanlarda birçok alanda popülerlik kazanan bir kavram olan “ritüel” için akıllarda birçok soru yer almaktadır. Tekrarı ve anlamı olan pek çok şey hayatımızda bir ritüel haline gelebilir. Bu bazıları için bir dini tören ya da hayatın akışında gerçekleşen başka etkinlikler de olabilir. Ritüeller, insanların kendilerini rahat hissetmelerini sağlayan davranışlar olarak da tanımlanabilir. Bazen, ritüel kavramı inanç ile de bağdaştırılmaktadır. Gelin, “Ritüel ne demek? Nasıl yapılır?” sorularının cevaplarını ve ritüel çeşitlerini detaylı bir şekilde inceleyelim.

Ritüel Ne Demek?

 

Ritüel kelimesi, kullanım alanına göre incelendiğinde kelime anlamı olarak şekillenmektedir. Peki TDK, anlamında göre ritüel nedir? Türk Dil Kurumu’nda ritüel kelimesinin anlamı “ayin” olarak geçmektedir. Ayrıca yine TDK sözlüğünde “adet haline gelen şey” anlamında da kullanılmaktadır. Sürekli yapılma ihtiyacı duyulan, yapıldığı zaman insana iyi gelen şeyler de ritüel olarak adlandırılmaktadır.

Örnek verecek olursak, güzellik ya da sağlıklı yaşam için yapılan düzenli bakım ve spor için de ritüel kelimesi kullanılabilir. Eski dönemlerde dini törenler de ritüel kelimesi ile isimlendiriliyordu. Kısacası, kelimenin anlamı kullanıldığı yere göre değişkenlik göstermektedir. Ritüel kelimesinin insanda çağrıştırdığı duygu ise güvendir.

 

Ritüel Nasıl Yapılır?

 

Ritüel kavramı, günümüzde bir niyetin gerçekleşmesi amacı ile sürekli ve düzenli bir şekilde yapılan şeyler olarak nitelendirilmektedir. Diğer yandan kötü enerji ve düşüncelerden arınma yöntemidir. Ritüel yapmak, yaşantımıza bolluk, bereket, mutluluk çağırma amacını taşır.

 

Ritüellerin de farklı etkileri ve varyasyonları bulunmaktadır. Keza ritüellerin yapılmasında belirlenmiş tek bir yol ya da kural yoktur. Her biri kişisel ve özneldir. Kişinin niyetine göre değişkenlik gösterir. Kendinize ve günlük hayatınıza anlam katacak ritüeli, kendi inanç ve geleneklerinize göre belirleyerek uygulayabilirsiniz.

 

 

Ritüel Çeşitleri Nelerdir?

 

Farklı kültür ve geleneklere sahip toplumlarda, birbirinden farklı ritüel çeşitleri bulunmaktadır. Eski dönemlerden beri uygulanan en etkili ritüeller arasında şunları örnek verebiliriz:

  • Aşk ritüelleri
  • Yılbaşı ritüelleri
  • Ay ritüelleri
  • Dilek ritüelleri
  • Günlük ritüelleri

Daha birçok çeşidi bulunan ritüeller için “Ritüller işe yarıyor mu?” sorusu tamamen kişiye özel cevaplar içermektedir. Yani her ritüelin sonucu kişiye göre farklı olacaktır.

 

Aşk Ritüelleri

 

Kişinin kendine duyduğu sevgiyi, var olan aşkı güçlendirmesi veya belli bir kişiyi kendine çekmek amacıyla yapılan ritüellerdir. Peki, bu ritüel nasıl yapılır? Aşk ritüeli sırasında özellikle dikkat edilmesi gereken nokta, dilenen şeyin getireceği sonuçların kabullenilmesidir.

 

Yılbaşı Ritüelleri

 

Yılbaşı gecesi yapılan eve şans, para, bereket, bolluk ve aşk getireceğine inanılan ritüellerdir. Nar kırma, tuz serpme, kapı süsleme, gece yarısı pasta yemek yılbaşı ritüelleri arasında sayılabilir.

 

Ay Ritüelleri

 

Ay ritüelleri, kişinin içe dönmesine ve kendiyle tekrar buluşmasına yardımcı olur. Bu ritüelde dikkat etmeniz gereken hangi ay evresinin size iyi geldiğine dikkat etmek olacaktır.

 

Dilek Ritüelleri

 

Dilek ritüelleri, hayatta olmasının çok istendiği şeyler için inanç ya da gelenekler doğrultusunda gerçekleştirilen eylemlerdir.

 

Günlük Ritüeller

 

Günlük ritüeller, hayatı kolaylaştırmaya yarayan alışkanlıkları kapsamaktadır. Tercihen günlük ritüeller esnasında eski zamanlardan bu yana kullanılan otlar ve taşlar da kullanılabilir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR